Tort, wulkan i hulajnogi, czyli relacja z „Odkryj UW! Kampus Ochota” 18–19.06

W przedostatni czerwcowy weekend warszawiacy mogli zwiedzić teren ochockiego kampusu Uniwersytetu Warszawskiego, mieszczącego się przy ulicach Banacha oraz Żwirki i Wigury. Uniwersytet przygotował dla swoich gości noc wykładów oraz piknik. Otwarcie kampusu dla szerokiej publiczności było związane z trwającymi w tym roku obchodami 200 lat istnienia Uczelni. 

W sobotę nasi goście wzięli udział w nocy wykładów, podczas której mogli wysłuchać prezentacji m.in. o tym, jak nauka może przyczynić się do odkorkowania zatłoczonych miast, o fenomenie Quentina Tarantino, inżynierii genetycznej czy (niekonwencjonalnie, z degustacją tortu) o geologii Mazowsza. Odbyły się także warsztaty doświadczeń chemicznych dla dzieci i dorosłych, a krótki recital przedstawił chór Collegium Musicum. Obejrzeć można było film „Ginący świat”, bardzo dobrze przyjęty przez widownię festiwalu filmowego Millennium Docs Against Gravity.

W sobotę przygotowano ofertę ciekawych wykładów w godzinach wieczornych. W niedzielę zaś mogliśmy się z Państwem spotkać niemal przez cały dzień na pikniku naukowym dedykowanym całym rodzinom. Program pokazał bogactwo tematów, jakimi na co dzień żyje Uniwersytet. Pracownicy UW, którzy na co dzień dużo serca wkładają w swoją pracę, z pasją opowiadali, przedstawiali, zapraszali do zabawy najmłodszych i starszych. Piknik nie mógł się oczywiście odbyć bez pokazu doświadczeń chemicznych, które najczęściej przyciągają publiczność. Odważni mogli też obejrzeć wybuch mini-wulkanu i spotkać mrówkę zombie. W wydarzeniu wzięli też udział motocykliści Harley Davidson i drużyna futbolu amerykańskiego Warsaw Eagles, dzięki którym nasi goście mogli lepiej poznać ikony Ameryki. Dużym powodzeniem, mimo upału, cieszyła się strefa sportowa, w której każdy chętny mógł spróbować swoich sił w szermierce, bieganiu na bieżni i wiosłowaniu na ergometrze. Miłośnicy rywalizacji mogli wziąć udział w wyścigu na hulajnogach.

Podczas pikniku COME UW zbierało życzenia dla Uniwersytetu z okazji okrągłych, dwusetnych urodzin. Nasze ministudio nagrań odwiedzali młodzi i nieco starsi, absolwenci i kandydaci. Usłyszeliśmy wiele ciepłych, zabawnych i wzruszających słów. Mamy nadzieję, tak jak nasi goście, że Uniwersytet czeka wiele kolejnych wspaniałych lat… i że nic nie ucieknie z laboratorium ;-)

Podczas pikniku odwiedzający Kampus Ochota mogli wziąć również udział w grze terenowej „Kampus odkrywców”. Zadaniem uczestników było odwiedzenie stanowisk Wydziałów i wykonanie zadań – od rozpoznawania pestek roślin do składania modelu sześcianu z papieru. 

Bardzo dziękujemy wszystkim naszym gościom, którzy obchodzili z nami urodziny Uniwersytetu. Życzymy sobie jeszcze więcej okazji do tak miłych spotkań!