Erasmus+ Staff Week na Uniwersytecie Południowoczeskim

Tegoroczny przełom listopada i grudnia był dla mnie bardzo owocnym czasem zdobywania nowych doświadczeń oraz rozwijania umiejętności przebywania w środowisku wielokulturowym.  W ramach programu Erasmus+ (Staff Training STT) wyjechałam do Czech na tzw. Staff Week organizowany przez Uniwersytet Południowoczeski (Jihočeska Univerzita) w Czeskich Budziejowicach, pięknym i zadbanym mieście z atrakcyjnym Starym Miastem i rynkiem otoczonym kamienicami, spośród których część powstała w XIII wieku.

Zajęcia na uniwersytecie były bardzo dobrze zorganizowane – proporcja zajęć warsztatowych i „około uniwersyteckich” była idealna. W kilkunastu prezentacjach multimedialnych uczestnicy zdążyli zarówno zaprezentować swój kraj, miasto, uczelnię, jak i nawiązać nowe kontakty prowadzące do rozwoju współpracy międzynarodowej. Bardzo wartościowe było zdobycie informacji o dobrych praktykach i rozwiązaniach wdrażanych na uczelniach.

Z proponowanych zajęć najbardziej podobały mi się interaktywne warsztaty integracyjne mające na celu poznanie zarówno goszczący nas uniwersytet, jak i osoby uczestniczące w Staff Weeku. Bardzo ciekawe okazały się również krótkie wizyty w wybranych jednostkach, na przykład w laboratorium badawczym na Wydziale Przyrodniczym, które prowadzi szerokie badania m.in. na wszechobecnych muszkach owocowych (Drosophila melanogaster czyli wywilżna karłowata :)). Ciekawy był również pokaz użycia dronów oraz to, że mieliśmy możliwość kierowania nimi. W związku z tym, że w okolicach Czeskich Budziejowic od lat istnieje przemysł piwowarski, również Wydział Rolniczy JCU ma swój mikro browar. Mieliśmy więc okazję spróbować piwa wyprodukowanego przez studentów :). Z kolei na Wydziale Pedagogicznym uczestniczyliśmy w koncercie uniwersyteckiej orkiestry, która zaprezentowała ciekawe aranżacje różnych gatunków muzycznych.

Doskonałym pomysłem okazał się błyskawiczny kurs języka czeskiego zorganizowany na życzenie uczestników. Grupa była bardzo zdolna językowo, więc ćwiczono z nami nawet czeskie łamańce językowe, takie jak: Pořízek se řítil řádně uřícen czy Strč prst skrz krk :).

W czasie przedświątecznym w wielu czeskich miastach zorganizowane są bożonarodzeniowe targi, na których nie tylko można kupić oryginalne prezenty, lecz także wypróbować tradycyjne smakołyki. Oprócz targu bożonarodzeniowego w Czeskich Budziejowicach odwiedziliśmy podobne miejsce w zwiedzanym przez nas Czeskim Krumlowie, przepięknym miasteczku, którego Stare Miasto zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Bardzo się cieszę, że mogłam uczestniczyć w wyjeździe z programu Erasmus+. Wróciłam pełna pozytywnych emocji, nowych wrażeń i pomysłów, zyskałam świeże spojrzenie na to, czym zajmuję się na co dzień, naładowałam swoje wewnętrzne akumulatory i odświeżyłam zasoby chęci do działania. Każdemu polecam tego typu wyjazdy :).

Podsumowanie Staff Week na stronie Uniwerystetu Południowoczeskiego  

 

 Autor: Justyna Jonatowska

Zapisz

Zapisz