10 lat e-lektoratów

Grafika prezentuje rozsypane klocki ze zwrotem "dzień dobry" w różnych językach obcych.

W tym roku mija dziesięć lat, odkąd studenci UW mogli po raz pierwszy skorzystać z oferty internetowych lektoratów języka obcego (w szczególności – języka angielskiego), dostępnej na ogólnouniwersyteckiej platformie e-learningowej COME UW. Pierwszymi zajęciami, stworzonymi we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim w ramach projektu „Opracowanie programów nauczania do kształcenia na odległość na kierunku studiów wyższych Informatyka – język angielski”, były cztery 60-godzinne e-lektoraty dla studentów informatyki (w proporcji 45 godzin realizowanych przez Internet, a 15 godzin w sali).

W ciągu tej dekady, e-lektoraty były stale udoskonalane merytorycznie i technicznie, tak aby usprawnić pracę e-lektorów oraz uatrakcyjnić i zróżnicować materiały dla studentów. Dziś 5000 studentów rocznie korzysta z zajęć językowych online o trzech poziomach zaawansowania  ̶  od B1 do C1.

E-zajęcia z języka angielskiego, zawierające na poszczególnych poziomach ten sam spójny materiał językowy, ułożony w ramach stałej struktury modułowej, prowadzone są przez ponad 40 lektorów SzJO UW i CKNJOiEE UW. Przy tej liczbie prowadzących staramy się o zapewnienie odpowiedniej organizacji i zastosowanie właściwej metodyki prowadzenia e-zajęć. Czynimy to m.in. poprzez grupowe i indywidualne szkolenia e-lektorów, a ich bieżące działania i pracę studentów wspieramy helpdeskiem językowym.
 
Wiosną planujemy zaprosić Państwa na uroczyste obchody 10-lecia e-lektoratów. Prosimy o zaglądanie na naszą stronę, by poznać szczegóły tego wydarzenia.

Już dziś serdecznie zachęcamy do wspólnego świętowania!

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy również do lektury artykułu „E-edukacja językowa na UW: Języki obce na platformie edukacyjnej COME UW w latach 2003–2015” autorstwa Moniki Galbarczyk, który ukazał się w czasopiśmie EduAkcja nr 1 (11) 2016.